Ścinanie drzew – zasady usuwania drzewa z ogrodu

Ściananie drzew w ogrodzie to czasem konieczność – nie mamy innego wyjścia i musimy ściąć drzewo. Jak zrobić dobrze i bezpiecznie usunąć drzewo z ogrodu? Jakich narzędzi ogrodowych używać? Jaka piła będzie najlepsza? I jakie są zasady bezpieczeństwa.

Zdarza się, że drzewo na naszej działce przeszkadza, bo przez miejsce, w którym rośnie, będzie przebiegać ogrodzenie lub jest idealne na wybudowanie elementów małej architektury. Czasami przyczyna jest bardziej prozaiczna – drzewo jest schorowane, usycha i przy każdym większym wietrze grozi złamaniem i przewróceniem się na zabudowania. Konieczna jest wtedy wycinka.

Wycinka drzew – kiedy można samemu ściąć drzewo

Większego problemu nie będziemy mieć ze ścięciem drzewa, które rośnie w miarę prosto, ma kilka metrów wysokości i pień o obwodzie do 50 cm. Jeżeli drzewo jest duże (obwód pnia powyżej 50 cm), pochylone w stronę ogrodzenia czy budynku, rośnie blisko niego lub napowietrznej linii energetycznej czy telefonicznej, może warto rozważyć zwrócenie się do firmy usługowej zajmującej się wycinką drzewJego wycięcie jest wtedy bowiem trudniejsze, bo gdy brakuje miejsca, by drzewo przewrócić w całości, trzeba je ścinać po kawałku od góry.

źródło: muratordom.pl