Podnośnik koszowy – Po co? Jak? Gdzie? Dlaczego?

Podnośnik koszowy, to inaczej urządzenie dźwignicowe w postaci platformy lub kosza na końcu hydraulicznego ramienia. Najczęściej można spotkać się z podnośnikiem zamontowanym na ciężarówce. Warto wiedzieć, że wyróżniamy kilka rodzajów podnośników koszowych. Różnią się one bowiem od siebie zarówno konstrukcją i układem zawieszenia, wysięgiem, jak i napędem wciągarki czy rodzajem sterowania.

Zastosowanie podnośnika koszowego ma jeden cel – wykonanie pracy na wysokości. Nie zawsze przecież można użyć drabiny, po za tym takie rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze i przede wszystkim bezpieczniejsze. Jeśli chodzi natomiast o zastosowanie profesjonalnego podnośnika, można znaleźć przynajmniej kilkanaście przykładów – zarówno w miejscach publicznych jak  park czy centrum miasta, jak i we własnym domu.

Biurowce

W Polsce przybywa nowoczesnych biurowców, w którym swoje siedziby mają przeważnie firmy czy instytucje. Pewnie wiele osób zastanawia się, jak myje się w nich okna, albo zawiesza banery, neony czy ogromne reklamy wielkoformatowe. Najlepszym sposobem jest właśnie użycie podnośnika koszowego. Wystarczy wejść na platformę, wjechać na odpowiednią wysokość i można przystąpić do wykonywania zadania. Podnośniki koszowe są używane również w sadownictwie, na przykład do przycinania gałęzi czy też przy konserwacji mostów, latarni, sygnalizacji świetlnej, itp. Z podnośników korzystają różne służby, na przykład strażacy by dostać się przez okno do budynku w którym jest pożar. Za pomocą tego urządzenia można również ściągnąć kota z drzewa.

Domki jednorodzinne

Osoby, które mieszkają w domku jednorodzinnym znajdą także wiele okazji, by zastosować podnośnik koszowy. Są to przede wszystkim wszelkie prace związane z konserwacją lub malowaniem dachu, rynien, kominów, a także montażem, między innymi anteny satelitarnej, kamery, zabezpieczenia przeciw gołębiom. Osoby, które podczas świąt Bożego Narodzenia lubią cieszyć oko dekoracjami i oświetleniem również mogą skorzystać z podnośnika koszowego. W czasie zimy za pomocą urządzenia można usunąć też zalegający na dachu śnieg.

Wynajem sprzętu

W przypadku osób prywatnych najlepszym i najczęściej też jedynym sposobem, by mieć do dyspozycji podnośnik koszowy jest oczywiście wynajem sprzętu. To drogie urządzenie więc mało kogo stać na wyłożenie kilkudziesięciu tysięcy złotych po to, by mieć go na własność i od czasu do czasu skorzystać z jego możliwości. Po za tym trzeba najpierw zdobyć stosowne uprawnienia poprzez udział w szkoleniu.

żródło: polakbuduje.pl